Трета самостоятелна изложба на Цвети Александрова ще бъде открита в столичната галерия Vivacom Art Hall.
Петдневна музикална програма предвижда деветото издание на Бирфест в Стара Загора. Традиционната проява ще се състои от 4 до 8 септември в парк "Загорка" в Града на липите, съобщиха от пресцентъра на общината. Фестивалът ще е със свободен вход.
В първия ден на сцената ще се качат Дара Екимова, Криско, Дара и К.lina.
На следващия ден посетителите ще могат да чуят рокаджиите от I.R.B. 69, група Сигнал и Ronnie Romero & Eridan.
В програмата за петък са предвидени Явката ДЛГ и Madmatik, Спенс и Атанас Колев, а съботата ще е посветена на ритъма на хип-хопа с Bisollini & 2OFUS, FYRE & THEO и C-BLOCK.
В последния ден фестът ще бъде закрит с вечни български хитове в изпълнение на Dia, Николина Чакърдъкова и Неврокопския танцов ансамбъл и Deep Zone Project.
По време на събитието организаторите - община Стара Загора и пивоварна "Заго
Изключително рядка сребърна монета от 10 цента, чието местонахождение остава загадка от края на 70-те години на миналия век, беше продадена за малко над 500 000 щатски долара на търг в САЩ, предаде Асошиейтед прес.
Монетата, изсечена от Монетния двор на САЩ в Сан Франциско през 1975 г., изобразява президента Франклин Рузвелт и е една от двете известни монети без отличителния знак S.
Три сестри от Охайо наследяват монетата след смъртта на брат си, който я е пазил в банков трезор повече от 40 години.
Монетата е продадена за 506 250 щатски долара на онлайн търг, приключил в неделя, 27 октомври, казва Йън Ръсел от аукционната къща GreatCollections в Ървайн, щата Калифорния.
Единственият друг известен образец на сребърната монета от 1975 г. без "S" е продаден на търг през 2019 г. за 456 000 щатски долара, а месеци по-късно с нея се сдобива частен
Колумбийската певица Карол Джи е звездата на латино музиката за 2024 г., след като от началото на тази година жъне успех след успех, получава награда след награда, стана първата латиноамериканка, обявена от списание "Билборд" за "Жена на годината".
Преди дни тя спечели осем отличия на церемонията за латино музика на "Билборд", като сред тях за изпълнител и турне на годината.
През февруари колумбийката стана първата жена, взела награда "Грами" за най-добър албум с ърбън музика за Mañana Será Bonito. Продукцията й стана първият испаноезичен албум на изпълнителка, достигнал до челното място в класацията "Билборд 200".
В края на юли Карол Джи приключи и световното си турне за популяризиране на албума Mañana Será Bonito, който е четвъртата студийна продукция в кариерата й. Приходите от обиколката надхвърлят 307 мил
Проект за изготвяне на цялостен ремонт на сградата на Археологическия музей в Бургас на стойност 104 000 лв. е одобрен за финансиране от Министерство на културата, съобщават от Регионалния историческия музей (РИМ) в Бургас.
Проектът, изготвен от Регионалния исторически музей, ще включва цялостен ремонт на покрива, фасадите и вътрешните помещения на сградата. Предвижда се старите фондохранилища да бъдат съборени и да бъдат построени нови. Ще бъде обособена и офис сграда, както и музейно кафене в двора на музея, а оградите да бъдат изградени наново.
Очаква се проектирането на ремонта да започне след превеждането на средствата и процедурите по обществената поръчка. От музея предвиждат това да се случи около средата на 2025 г.
Припомняме, че преди година и половина областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова приключи процедурата по предоставяне на сградата и
Концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера-Русе ще бъде представен в Ямбол на 26 септември, в Зрителната зала на Общината.
Ще звучат едни от най-емблематичните творби от жанровете на мюзикъла и филмовата музика, съобщават организаторите.
Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян, под диригентската палка маестра Вилиана Вълчева. Аранжиментите са на Вихрен Урумов. Участват хор и оркестър на Държавна опера- Русе, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.
Включени са популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, “Красавицата и Звярът”, познати от изпълненията на Елтън Джон, Queen, Франки Вали, ABBA и много други, посочват организаторите.
Експозицията е озаглавена „Феникс“ и може да бъде разгледана от 13 до 27 ноември, съобщават организаторите.
В изложбата авторката представя 37 картини. „За име на третата си самостоятелна изложба избрах „Феникс“, защото вярвам, че за всеки човек има нещо, което му дава сила да преодолее трудностите и изпитанията, пред които е изправен, и да се възроди по-силен и добър!“, казва художничката Цвети Александрова.
„За мен това е изкуството. Рисувам с цялото си сърце и тази изложба се роди от желанието да дам на хората творби, които да ги окрилят да търсят и виждат красивото в себе си и в заобикалящия ни свят. На пръв поглед картините са различни, но дълбоко философски всичките са търсене на спасение от рутината на битието. Всяка от тях е родена от мои лични преживявания и места, които са ме вдъхновили. Някои от тях се родиха трудно, като дълго чакано дете, идеите за други ме връхлетяха мигновено, като любов от пръв поглед“, разказва още авторката.
Цвети Александрова е родена през 1973 г. в гр. София. Завършва висше образование със специалност „Маркетинг и Мениджмънт“ в УНСС. Работила е в сферата на телекомуникациите, а от 15 години развива собствен бизнес - агенция за недвижими имоти. Рисуването става основна част от живота й, заедно с двете й пораснали деца и любимия й мъж. Твори от пет години, а пътят й минава през красиви места, от които черпи идеи и вдъхновение. Реализирала е две самостоятелни изложби.
/ВСР
Майстори от страната представят продукция в Седемнадесетата традиционна занаятчийска среща „Живата традиция“ в Нова Загора, съобщиха от Община Нова Загора, които са организатори на изложението, заедно с фирма „Експоконтакт“.
От 9 до 14 октомври на централната пешеходна алея в града са разположени щандовете на гостуващите майстори от различни краища на България, които показват своите занаятчийски умения в дърворезбата, керамиката, грънчарството, бижутерството, стъклописа и др.
В рамките на изложението няколко вечери Община Нова Загора организира ателиета на открито и демонстрационни техники на грънчарство, тъкачество, свещолеене, дърворезба, декориране на керамични съдове и др.
Целта е занаятчиите от различни етнографски райони да покажат своите умения, популяризирайки и съхранявайки жив интереса към българските традиции и занаяти.
<
Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.
Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.
„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.
„Беше изискан, възпитан човек, с
Представлението на Драматичен театър - Пловдив "Едип и пророците" по текст на Александър Секулов с режисьор Диана Добрева е част от конкурсната програма на 21-то издание на Международния фестивал за антична драма „Стоби” 2024 във Велес.
Фестивалът е открит снощи с „Цар Едип“ на Националния театър - Сараево (Босна и Херцеговина), а в програмата му тази година са включени пет представления.
Освен постановката на пловдивския театър, зрителите ще могат да видят представленията „Пенелопедия” на театър „Младип” от Унгария, "Мир" на театър от Южна Корея, с „Нерон“ ще се представят актьорите от „Частна продукция“, в копродукция с младежки културен център-Скопие, а античната драма „Монолози и сцени“ на Университета за аудиовизуални изкуства „Европа Прима“ е единственото
Главните женски роли в 100-те най-печеливши филма са намалели до 30 на сто през 2023 г., съобщи електронното издание "Скрийн дейли", като цитира проучване.
Изследването е на инициативата Annenberg Inclusion и основателката й Стейси Л. Смит.
Данните сочат, че нивото на главните женски роли е спаднало с 14 процента спрямо 2022 г. Малък напредък е постигнат по отношение на броя на герои момичета или жени, които използват гласа си в продукциите. Те вече са 32 на сто в сравнение с 30 на сто през 2007 г., когато започва проучването.
Авторите са обхванали 1700 от най-касовите продукции и са оценили 75 328 роли, за да проучат представителството по пол, раса/етническа принадлежност, ЛГБТК+ идентичност и герои с увреждания, отбелязва "Скрийн дейли".
Според данните в около 11 на сто от историите през 2023 г. има баланс между половете или момичета и жени са 4
Четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г, съобщават от Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН).
От екипа отбелязват, че българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата.
„Работата по изложбата „Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ започна още през 2018 г., когато д-р Тимъти Потс, директор на Музей „Дж. Пол Гети“, и д-р Джефри Спиър, по това време главен уредник на античната колекция на музея, пристигнаха на посещение в Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН). При предварителния разговор те представи